Jak zrobić wino owocowe?

Wina owocowe, lekkie, orzeźwiające, zazwyczaj o niewielkiej zawartości alkoholi. Schłodzone idealne na letnie upalne dni, zimą bardzo dobrze smakują w formie grzańców. Z jakich owoców najlepiej wychodzą i jak zrobić je samemu, sposobem domowym?

Z czego produkować wino?

Wina owocowe, czyli wina z owoców innych niż winogrona, produkuję się w szczególności w krajach, w których brak sprzyjających warunków na uprawę winogron. Jednymi z popularniejszych owoców na wina są jabłka, gruszki, porzeczki, maliny lub jeżyny, agrest, truskawki oraz różne rodzaje śliwek, szczególnie warte uwagi jest wino z węgierek, gdyż jest to śliwka charakteryzująca się jednym ze słodszych smaków.

Jak wygląda produkcja wina owocowego?

Produkcja win owocowych nie różni się zbyt wiele od produkcji win gronowych. Zwyczajowo wyciśnięty moszcz owocowy poddawany jest kilku zabiegom przed rozpoczęciem fermentacji alkoholowej, która przeważnie przeprowadzana jest z użyciem drożdży winiarskich, żeby uzyskać oczekiwany rezultat, może być konieczne wyregulowanie kwasów oraz cukrów w moszczu, w zależności od użytych owoców. Można tego dokonać przez dosładzanie cukrem, bądź w niektórych wypadkach miodem, lub zakwaszenie kwasem cytrynowym albo moszczem z kwaśnych owoców. Takie wino na pewno jest lepsze niż chociażby tanie wino made in china.

Po przeprowadzeniu fermentacji w gąsiorze lub butli wino należy sklarować, poddać butelkowaniu oraz leżakowaniu. W celu zapobiegania utracie właściwości, mętnieniu lub kolejnej fermentacji, warto przeprowadzić w winie proces utrwalania. Można tego dokonać na kilka sposobów:

  • siarkowaniem
  • zwiększeniem ilości alkoholu do 16 procent
  • pasteryzacją

Wino owocowe w domu

Oczywiście przygotowując w domu wino owocowe, nie trzeba wykonywać tak wielu technologicznych zabiegów. W domowych warunkach wystarczy gąsior z korkiem z rurką fermentacyjną, owoce, cukier, ciepłe miejsce oraz około 6-8 tygodni. Po upływie tego czasu należy zlać wino znad owoców i przefiltrować. W razie potrzeby można dosłodzić wino odstawić na kolejny miesiąc, po czym ponownie zlać znad owoców i odstawić do leżakowania i sklarowania.