Najwięksi producenci wina na świecie

Obecnie cztery kraje produkują połowę całego wina na świecie. Są to Włochy, Francja, Hiszpania i USA. A według najnowszych danych opublikowanych przez Międzynarodową Organizację Winorośli i Wina (OIV) tylko 10 krajów produkuje 80% wina na naszej planecie. Przedstawiamy listę największych producentów wina na świecie:

Włochy

Włochy są największym producentem na świecie. Różnorodność winogron i rodzajów wina jest ogromna. Każdy region ma swoje specjalności, a Apulia jest największym regionem produkcyjnym we Włoszech. Inne ważne regiony to między innymi Piemont, Veneto, Valle d’Aosta, Liguria, Lombardia….

Hiszpania

Hiszpania ma 12,9% udziału w światowej produkcji wina. Ponadto Hiszpania jest jednym z najbardziej imponujących miejsc dla turystyki winiarskiej.

Francja

Francja jest jednym z najważniejszych krajów produkujących wino na świecie, a jej przemysł słynie również z doskonałej jakości. We Francji istnieje trzynaście głównych obszarów produkcji wina, którymi są: Alsace, Beaujolais, Bourgogne, Bourdeaux, Corse, Champagne, Jura, Languedoc-Rousillon, Loire, Provence, Savoie, Sud-Ouest i Vallèe du Rhöne.

Stany Zjednoczone

Wino powstaje w 45 z 50 stanów USA, ale jego producenci są nierównomiernie rozmieszczeni w całym kraju. Różnorodność krajobrazów, gleb i mikroklimatów pozwoliła na wykształcenie bardzo zróżnicowanej gamy win. Zachwycające doliny Napa (Kalifornia) są głównym punktem odniesienia, gdy mowa o wykwintnych amerykańskich winach.

Portal centrumwin.pl opublikował artykuł o krajach, które produkują najlepsze wina i wymienione zostały ich nazwy. Polecamy!

Argentyna

Najważniejszy producent wina w Ameryce Południowej. Argentyna ma trzy obszary uprawy winorośli: północno-zachodni, środkowy i południowy, przy czym ponad 90 procent winnic w kraju koncentruje się w regionie środkowym. Najwybitniejsze wina powstają w winnicach Mendozy, położonej w regionie centralnym i to właśnie ta prowincja generuje największą ilość krajowej produkcji.

Chiny

Sektor winiarski w Chinach znajduje się w procesie ekspansji, zarówno z perspektywy produkcji, jak i konsumpcji. W ujęciu globalnym, pod względem sprzedaży i konsumpcji, chiński rynek wina jest bardzo atrakcyjny zarówno dla lokalnych winiarni, jak i zagranicznych producentów. Uważany jest za jeden z rynków o największym potencjale wzrostu na świecie, rosnący w tempie ponad 10% rocznie.

Australia

Australia słynie z jakości swoich win i jest siódmym największym producentem wina na świecie. Australia produkuje wina o doskonałym stosunku jakości do ceny, których styl jest zazwyczaj zgodny z tym, co jest poszukiwane na rynku międzynarodowym. Wina te są pełne owoców i smaku, co jest prawdziwym odzwierciedleniem jego słonecznego klimatu.