Największe mity o alkoholu

Przedstawię największe mity o alkoholu, które jak sama nazwa mówi są nie prawdziwe, a mimo to dalej krążą w opinii publicznej.
1. ,,Nie ma kalorii”- jest to chyba największy mit o alkoholu jaki kiedykolwiek słyszałem i jaki kiedykolwiek krążył w opinii publicznej, więc musiałem od niego zacząć to zestawienie. Jak wiadomo głównym składnikiem alkoholu jest etanol, który również jest składnikiem odżywczym i ma swoje kalorie. Wartość energetyczna jednego grama etanolu to około 7 kalorii. W stosunku do innych makroskładników jest on utleniany preferencyjnie. Upraszczając znaczy to, że organizm po alkohol ja ko po ,,źródło energii” sięgnie w pierwszej kolejności. Alkohol mimo takiej wartości energetycznie nie syci, a wręcz przeciwnie wzmaga apetyt.

Pozytywne właściwości zdrowotne różnych alkoholi

2. ,,Jest zdrowy” w tej czy innej postaci – nie ma czegoś takiego jak bezpieczna czy zdrowa dawka alkoholu. Alkohol jest substancją toksyczną i psychoaktywną o właściwościach uzależniających. Każda jego ilość zwiększa ryzyko np. chorób nowotworowych. Stanowi on jeden z głównych czynników ryzyka przedwczesnej śmierci. Picie alkoholu ,,dla zdrowia” nie jest dobrym pomysłem.

3. ,,Blokuje odchudzanie” – jeżeli ćwiczysz być może spotkałeś się lub spotkałaś sięz opinią, że alkohol blokuje odchudzanie. To nieprawda. Można co najwyżej powiedzieć, że nie sprzyja odchudzaniu, ale go nie ,,blokuje”. Jeżeli pomimo jego obecności zapewnimy sobie deficyt kaloryczny – to schudniemy. Należy jednak pamiętać, że kieliszek wódki to około 100 kcal, a 4-pak piwa to około 1000 kcal. A jak jeszcze dodamy do tego, że alkohol raczej wzmaga apetyt to już w ogóle będzie ciężko schudnąć.

4. ,,Niweluje 7 dni treningów” – ponownie jeżeli ćwiczysz będziesz wiedzieć o co chodzi. To po prostu ściema. Alkohol nie zniszczy całkowicie progresu jaki wypracowałeś w siedem dni treningów. Rzeczywiście istnieją dowody, że konsumpcja alkoholu może pogorszyć proces syntezy białek mięśniowych i pogorszyć regenerację, ale nie ,,niweluje efektów wypracowanych przez konkretną ilość dni”.

One thought on “Największe mity o alkoholu

  1. 4. ,,Niweluje 7 dni treningów” ale ścina białko i nie jest to dobre jeżeli trenujesz

Comments are closed.